Dag i Midgård, 13 januari
| 13 Januari 2009 |
Följande händelse (s) ägde rum i Midgård den 13 januari:
- Angrepp av varg i gryningen. (3019)
- Bolaget når Västra porten av Moira på kvällen. (3019)
- Gollum börjar leden Ringbäraren. (3019)
13 januari, 3019 (SR 1419)
1. Angrepp av varg i gryningen.
(från bilagorna)
"Hobbitarna sa ingenting. Sam tittade på Frodo. Äntligen Frodo talade. "Jag vill inte gå, sade han," men inte heller jag vill att vägra råd Gandalf. Jag ber att det borde finnas någon omröstning, tills vi har sovit på det. Gandalf kommer att få röster lättare med tanke på morgonen än i den här kylan dysterhet. ow vinden tjuter! "
(Tolkien, 1965 Ballantine, p.387 FotR)
2. Bolaget når Västra porten till Moria på kvällen.
(från bilagorna)
"Ja, här är vi äntligen!" sade Gandalf. "Här Elven-vägen från Hollin ended. Holly var symboliskt för folket i det landet, och de planterade det här för att markera slutet på deras domän .... "
(Tolkien, 1965 Ballantine, p.395 FotR)
3. Gollum börjar leden Ringbäraren.
(från bilagorna)
"Frodo började höra, eller att föreställa sig att han hört något annat, t.ex. svag minskning av mjuk nakna fötter."
(Tolkien, 1965 Ballantine, p.406 FotR)
Den här berättelsen är postat i följande kategorier: Kalender, dag i Midgård Comments Off. Klicka på en kategori namn för att visa alla artiklar relaterade till det.













































